Jak určovat ptáky

Ptačí svět je pestrý, plný poletujících, poskakujících a skrývajících se opeřenců. Určit, jakého ptáčka právě pozorujeme, může být docela oříšek. Krmítko nám ale dává příležitost pozorovat ptáky z velmi malé vzdálenosti a přiřazení ke správnému druhu je tak jednodušší. Dobrými pomocníky jsou příručky k určování ptáků a kvalitní dalekohled.
Nevíte jakou příručku vybrat? Pomůžeme vám!

 

 

Kos černý, samec. Foto Sieghart Muthsam, ©LBV
Sýkora modřinka, foto Melanie Huber. ©LBV

Na co se při určování zaměřit

Na velikosti záleží!

Jak velký je pozorovaný pták? Jako sýkorka, kos či sojka? Porovnáním velikosti neznámého opeřence s druhy, které běžně vídáme, nám při určování značně pomůže.

 

Zbarvení

Modrá pírka sojky pozná určitě každý!©LBV

Každého ptáka, kterého pozorujeme, najdeme vyobrazeného někde ve svém terénním klíči. Zaměřme se na výrazné znaky v jeho opeření, namísto porovnávání každého jednotlivého pírka.

Tvar zobáku

Mladý strakapoud velký. Foto Reinhold Liebert, © LBV
Dlask tlustozobý. Manfred Rudolph, © LBV

Zobák je multifunkční nástroj nahrazující opeřenci ruce, kleště, háčkovací jehlice, nůž i vidličku. Kuželovitý zobák dlaska, přizpůsobený k louskání semen a tvrdých pecek, je například zcela odlišný od jemného zobáčku určeného ke sbírání hmyzu, jako mají červenky. Všimněme si zahnutí zobáku křivek nebo typického dlátovitého tvaru zobáku strakapoudů.
 

 
Nejčastěji se vyskytující druhy na krmítkách si můžeme prohlédnout na pomocném sčítacím archu (ten si navíc můžeme vytisknout a vzít na pozorování s sebou), na stránkách ČSO věnovaných přikrmování nebo na ilustrovaném plakátu od Jana Hoška, kresleného přímo pro program Ptačí krmítka.