Jak vybrat krmítko

Foto. W. Hübner

Nejběžnějším způsobem přikrmování ptáků je sypání potravy na klasická dřevěná krmítka. Dřevo je určitě vhodnější materiál než kov, který namrzá a klouže, můžeme ale použít i krmítka plastová, která se navíc dobře čistí. Na obrázku stehlíci obecní.

Plastia.eu

Designová plastová krmítka z kvalitního plastu zakoupíte např. u české společnosti Plastia na www.plastia.eu.

Potrava v krmítku musí být chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Krmítko má proto mít stříšku, která o několik centimetrů přesahuje základnu.

V místech, kam nechodíte denně, jako jsou zahrádky u chat a chalup, je výhodné samonásypné krmítko.Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále zásoba potravy i po několik týdnů. Na fotce krmítko Gigant  od Zelenadomacnost.com

Zelenadomacnost.com

Praktická jsou i krmítka tubusová, která dobře chrání potravu před znečištěním. Navíc se zde ptáci příliš nepotkávají a minimalizuje se tak přenos infekcí.

Zelenadomacnost.com

Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Je-li krytý, nemusí mít krmítko ani vlastní stříšku – stačí jednoduchý dřevěný tác. Pozor ale na skleněné plochy, jako jsou okna a dveře – krmítko by na balkoně mělo být umístěno přímo u nich, nikoliv třeba na zábradlí dva metry od skla. Ptákům by tak hrozilo, že do něj narazí a zabijí se (skla můžete zabezpečit samolepkami, které seženete na eshop.birdlife.cz).

Nemáte-li ani balkon, můžete krmítko umístit na okenní parapet či pomocí přísavky na okenní sklo.

Kam umístit krmítko

Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí ideálně na závětrné a nerušené místo. Pokud umisťujeme krmítko na tyč nebo na strom tak, že by do něj mohla vlézt nebo vyskočit kočka, je velmi vhodné zabezpečit tyč nebo strom zubatým límcem z plechu či drátů, přes který se kočka nedostane. Na ochranu ptáků před kočkami upozorňuje např. web  Ochranaptaku.cz

Velké skleněné plochy v blízkosti krmítka zabezpečíme záclonami nebo nálepkami. Ptáci by do nich mohli narazit a vážně se poranit či zabít. Samolepky seženete např. v e-shopu ČSO.

Výběr různých siluet vhodných k zabezpečení okna. Na tvaru nezáleží. V nabídce jsou i lidskému oku téměř neviditelné UV samolepky.

Nevíte si rady s výběrem krmítka? Chcete se dozvědět o krmení ptáků více?

Navštivte stránky ČSO věnované přikrmování. Nebo napište na krmitka@birdlife.cz